Śluby świata

Ślub w Czechach – tradycje, zwyczaje i huczna zabawa

Ślub w Czechach. Jak wygląda? „Ooo!” – pomyślicie sobie z rozbawieniem, wygodniej moszcząc się w fotelu – „to teraz będzie w końcu wesoło! Ślub u Pepików! Ciekawe, jak to się u nich odbywa”. Ano, ciekawe, ciekawe… Czy czeski ślub jest na luzie tak, jak ich wrodzona mentalność? Zobaczmy!

Ślub po czesku, czyli svatba

Ile kosztuje czeskie wesele?

Oczywiście może być bardzo drogie, ale okazuje się, że Czesi… idą w stronę oszczędności. Nie wyznają naszej polskiej zasady „zastaw się, a postaw się” – wolą raczej wybrać najtańsze opcje. Dla nich liczy się szczęście we dwoje, którego zaznają po ślubie, a nie tylko tej jednej nocy.

Z tego względu Czeszki skłonne są zamówić suknię przez Internet albo kupić ją u Wietnamczyków za tysiąc koron czeskich, niż wydawać majątek w ekskluzywnych butikach ślubnych. Normą jest tu oddanie sukienki do krawcowej na przeróbkę: ona stworzy z niej tę wymarzoną ślubną kreację, niepowtarzalną i skrojoną na miarę!

Z podobną, luzacką nonszalancją traktowane są obrączki – zakochani coraz częściej wybierają stal chirurgiczną, bo jest tańsza, a wytrzyma wszystko!

Zaproszenia na ślub i czeskie buchty

Młoda Para w Czechach ma obowiązek osobiście zapraszać weselnych gości, odwiedzając ich i wręczając zaproszenia. Ten zwyczaj jest podobny do naszego, polskiego – z tą maleńką różnicą, że tu oprócz koperty z zaproszeniem wręcza się gościom tradycyjne, smakowite buchty (zwane svatebnimí kolačkami). To jedna dawniejszych tradycji, ale kultywowana do dziś. Czasem bułeczki są rozdawane nie przy proszeniu na ślub, ale przed kościołem. Fani tych rarytasów mogą skosztować ich także na weselu.

Ślub w Czechach = wczesny ślub

Jeśli myślisz, że w dzień czeskiego wesela smaczne sobie pośpisz, a następnie niespiesznie zjesz leniwe śniadanie to… bardzo się mylisz! Ślub w Czechach zaczyna się bardzo wcześnie, bo już o 11:00! Rzadziej odbywa się w kościele, a częściej w ratuszu. Dzieje się tak, ponieważ 80% Czechów to ateiści. Ślub tutaj to najczęściej uroczysta ceremonia cywilna, podczas której goście wchodzą do urzędu pierwsi i tworzą szpaler, pod którym przechodzą kolejno: pan młody ze swoją mamą, a następnie panna młoda z ojcem. Zakochani spotykają się pod ołtarzem.

Prezenty? Również bardzo skromne!

Po ślubie w Czechach zgromadzeni goście gratulują młodej parze i przekazują upominki. Musicie jednak wiedzieć, że panuje tu całkiem inne wyobrażenie na temat prezentów weselnych – z pewnością nie będą one kosztowne, a jeśli już dostaniecie od Czecha gotówkę, to także nie będzie to zawrotna suma. Dlaczego? Ponieważ ostatnią rzeczą, jaką Czesi chcieliby, abyście myśleli o ich ślubie, jest niemiłe zakłopotanie i stres związany ze znacznym uszczupleniem portfela.

Rodzinny obiad po ślubie w Czechach

Mimo że wesele przypomina tu bardziej rodzinny obiad, to liczba osób zaproszonych wcale nie jest ograniczona, więc może zgromadzić się na nim nawet kilkadziesiąt osób.

Co Czesi jedzą podczas weselnego obiadu?

Tradycyjnie podaje się:

  • na początek: zupę z jatrovymi knedklickama – to małe klopsiki z dodatkiem wątróbki,
  • na przekąskę: rolada z szynki z sosem chrzanowym – pojawia się czasem między zupą a daniem głównym, choć nie jest to regułą,
  • na drugie danie: svíčková na smetaně – to danie mięsne z polędwicy wołowej podawanej w sosie, który niegdyś był przygotowywany z warzyw korzeniowych, a obecnie poprzyrządza się go z warzyw z dodatkiem śmietany (często z takimi dodatkami jak borówki, słodka marmolada, cytryna, a nawet… bita śmietana dla dopełnienia smaku),
  • na deser: weselne cukroví – utrzymane w tematyce weselnej ciasteczka, np. w kształcie serduszek lub koniczynek.

Jaki alkohol króluje na czeskim weselu?

Pewnie pomyślicie, że skoro Czesi słyną z dobrego piwa, to na weselu także go nie zabraknie. Cóż… macie rację! Na weselnym stole raczej nie pojawiają się mocne trunki. Jeśli już serwuje się tu coś bardziej wyskokowego, to jest to śliwowica, ale nie cieszy się ona zbyt dużą popularnością. Przeważa piwo lub wino.

Sesja ślubna tuż po ślubie

Po weselnym czeskim obiedzie następuje moment rozprężenia. Właśnie przyjęliście furę węglowodanów, metabolizm spowalnia i jedyne, o czym marzycie, to oddanie się błogiemu lenistwu… Wedle życzenia! W Czechach goście mają czas dla siebie, gdy młodzi udają się na sesję fotograficzną. W tym czasie cierpliwie czekają na ich powrót, gawędząc i racząc się pysznościami.

Wesele w Czechach – czas zabawy

Druga część wesela rozpoczyna się, gdy para młoda wraca z sesji – wówczas na miejsce przybywają zaproszeni na zabawę goście spoza rodzin. Sala weselna zapełnia się przyjaciółmi i znajomymi. Nadchodzi pora tańców i hulanek do białego rana, które rozpoczyna taniec pary młodej!

Zabawie towarzyszy tzw. szwedzki stół, na którym znajdują się zarówno zimne, jak i ciepłe potrawy. Nowożeńcy kroją też i rozdają gościom tort weselny.

Do obiadu najczęściej przygrywa regionalna kapela. Jednak kiedy przychodzi czas na zabawę, nie zawsze zostaje ta sama ekipa grajków: najczęściej pojawia się DJ, który potrafi wykrzesać z głośników coś bardziej nowoczesnego niż… Jožin z bažin. Czesi, to naród, który uwielbia sie bawić, więc na weselach tańczą na potęgę, nie oszczędzając parkietu!

Autor

Filolog polski z norweskimi zapędami. Miłośniczka list i tabel (zupełnie jak nie humanistka), a także literatury i dobrego kina. Pasjonatka fitness. Zbiera książki. Zbiera winyle. One też zbierają: kurz. Chyba melomanka. Bywa, że megalomanka. A może po prostu tylko Anka… ale z iskrą.

Skomentuj