Śpiewnik weselny. Możecie zapytać: „Czy my go potrzebujemy?”. A my możemy odpowiedzieć: bez dwóch zdań TAK! Tradycyjne polskie wesele to przecież coś więcej niż tylko zabawa na parkiecie i w wielu regionach trudno wyobrazić sobie je bez biesiady za stołami. Jeśli chcecie zaangażować swoich gości i sprawić, że będą bawić się jak za dawnych lat, pobierzcie i wydrukujcie dla nich darmowy śpiewnik weselny od Gazety Weselnej. Nie pożałujecie!
Biesiada za stołami – sposób na integrację
Wspólna biesiada jest jednym z najprostszych sposobów na zintegrowanie gości. Tradycyjne przyśpiewki weselne tworzą wyjątkowy klimat, dzięki któremu każdy – niezależnie od wieku – może się zaangażować i poczuć ważną częścią wesela.
Jakie zalety ma wspólne biesiadowanie?
- Pozwala rozluźnić się gościom weselnym.
- Poprawia humor i wprawia w dobry nastrój.
- Jest dobrym przerywnikiem od zabawy na parkiecie.
- Angażuje także tych, którzy stronią od tańca.
- Łączy nie tylko dwie różne rodziny, ale też pokolenia.
- Oddaje ukłon polskiej tradycji ludowej.
Nic nie łączy bardziej niż „Hej, Sokoły!” odśpiewane na kilkadziesiąt (a może i ponad sto!) głosów. I te emocje, która rodzina zaśpiewa głośniej w niepisanej konkurencji między bliskimi panny młodej a tymi ze strony pana młodego.
Tego się nie da opisać. To trzeba poczuć!
Czy przyśpiewki weselne są wszędzie takie same?
Warto jednak pamiętać, że tradycyjne przyśpiewki weselne nie wszędzie są takie same – mogą różnić się w zależności od regionu Polski. Na Podhalu będą bardziej skoczne, grane na góralską nutę, podczas gdy na Kaszubach większe znaczenie będzie miał tekst, jego prześmiewczość i zapisany między wersami żart. Każdy region ma swoje unikalne utwory, dzięki czemu biesiada za stołami w różnych regionach będzie miała niepowtarzalny charakter. I to jest piękne!
Żeby uniknąć sytuacji, w której goście (np. ci przyjezdni) nie będą znać tekstu i aby ułatwić każdemu włączenie się w zabawę, warto przygotować śpiewnik weselny.
Śpiewnik weselny [DO POBRANIA]
Jeśli planujesz wesele i chcesz, aby biesiada przy stołach była niezapomniana, pobierz darmowy śpiewnik weselny, dzięki któremu każdy z gości będzie mógł włączyć się do zabawy i poczuć atmosferę tradycyjnego, polskiego wesela bez skrępowania faktem, że… zapomniał tekstu! Znajdziesz w nim:
- teksty 26 najpopularniejszych przyśpiewek weselnych,
- ciekawostki o każdym z utworów*.
* Wiedzieliście na przykład, że „Gdybym miał gitarę” ma ukraińskie korzenie, „My, Cyganie” wcale nie jest hitem Don Vasyla, a „Kalina Malina” przywędrowała na wesela wprost z koszar?
Instrukcja drukowania śpiewnika
Przed Wami kilka prostych kroków:
- Wydrukujcie śpiewnik na papierze formatu A4 (może być zwykły lub nieco grubszy, ale o gramaturze nie większej niż 100-110 g/m2, bo będzie trudno złożyć Wam później zgrabną książeczkę). Drukujcie dwustronnie z odbiciem wzdłuż krótkiej krawędzi – to ważne, żeby strony dobrze układały się po złożeniu na pół.
- Śpiewnik zszyjcie na środku lub przewiążcie przez zrobione na środku dziurki ozdobną nitkę albo wstążkę – chodzi o to, żeby książeczka się nie rozpadła.
- Złóżcie kartki na pół, dokładnie zaginając brzeg. Złożone śpiewniki możecie przygnieść np. kilkoma ciężkimi książkami na noc, żeby ładnie je sprasować.
Najpopularniejsze przyśpiewki weselne [50 TYTUŁÓW]
Najpopularniejsza polska przyśpiewka to bezsprzecznie „Sto lat” – hymn każdej uroczystości, od wesel, przez urodziny, aż po ważne wydarzenia skali krajowej. Choć nikt dokładnie nie zna daty jej powstania, „Sto lat” przyjęło się już na początku XX wieku, wpisując się głęboko w polską tradycję. Prostota tekstu, który każdy Polak zna na pamięć, i jego przesłanie długiego, szczęśliwego życia sprawiły, że utwór ten stał się niemal narodowym symbolem życzeń.
W śpiewniku znajdziesz teksty aż 26 tradycyjnych przyśpiewek weselnych – poza oczywistymi i znanymi każdemu „Sto lat”, „A teraz idziemy na jednego”, „Gorzka wódka” czy „Kto w styczniu urodzony jest” – które śpiewane są na weselach w całej Polsce.
- Szła Dzieweczka
- Hej, z góry, z góry!
- Kalina Malina
- Stokrotka
- Hej, Sokoły!
- Cyganeczka Zosia
- Czerwone jabłuszko
- Zabrałaś serce moje
- Miała baba koguta
- My, Cyganie
- W zielonym gaju
- Głęboka studzienka
- Czerwona jarzębina
- Zielone włoskie orzechy
- Oj, dana, dana
- Hej, bystra woda!
- Jestem muzykantem
- Hej, wesele!
- Gdybym miał gitarę
- Siadła pszczółka
- Porównaj, Boże
- Skrzypeczki
- Wiła wianki
- W siną dal
- Ja do lasu nie pojadę
- Wszystkie rybki śpią w jeziorze
To oczywiście nie wszystkie polskie przyśpiewki! Jeśli będziecie chcieli bawić się dalej, a weselnym grajkom nie zabraknie tchu, możecie włączyć do repertuaru jeszcze utwory biesiadne takie, jak:
- Góralu, czy Ci nie żal?
- Czerwone korale
- Zielony mosteczek
- Chodzony, chodzony
- Pije Kuba do Jakuba
- Mam chusteczkę haftowaną
- Cztery razy po dwa razy
- O mój rozmarynie
- W murowanej piwnicy
- Przybyli ułani
- Płonie ognisko w lesie
- Morskie opowieści
- Siekiera motyka
- Czerwone i bure
- Hej, hej, ułani
- Zagraj mi, piękny Cyganie
- Ach, jak przyjemnie
- Czy chciałaby Pani
- Dobra była, dobra
- U cioci na imieninach
- Niech żyje wolność
- Ona temu winna
- Chłopcy radarowcy
- Czerwone jagody
Znacie jeszcze jakieś piosenki biesiadne, które powinien zawierać śpiewnik weselny? Napiszcie w komentarzach – dodamy je do listy!