Ślub i wesele

Wesele w czasie pandemii – my wiemy #cozweselami

Covid-19 nie daje wam się pobrać? Świat zamarł na wiele tygodni,  a wesela 2020 stały pod znakiem zapytania. Ale nawet koronawirus nie złamie miłości i w czasach zarazy też chcemy ślubować sobie życie „w zdrowiu i w chorobie […] aż do śmierci”. Teraz, gdy można już organizować wesela, hashtag #śmierćbranżyweselnej na szczęście wydaje się przeszłością, ale… weselni goście wciąż mają wiele obaw. Jak zapewnić im bezpieczeństwo i dobrą zabawę? Słowem: jak zorganizować wesele w czasie pandemii?

Wesele w czasie pandemii – przewodnik

Terminy wesela w czasie pandemii

Macie kilka opcji:

  • przenieść wesele na następny rok,
  • przełożyć wesele na najbliższe miesiące,
  • wziąć w wyznaczonym terminie tylko ślub.

Niezależnie od tego, co zdecydujecie, będzie to wasza, przemyślana i podjęta wspólnie decyzja. Pamiętajcie, że nie jesteście sami w tej kłopotliwej i niecodziennej sytuacji. Organizatorzy wesel starają się bardzo, żeby wszystko rozegrało się pomyślnie i często sami proponują wolne terminy, dogodne rozwiązania i współpracę. Skoro żyjemy w niecodziennych czasach, często zbawienne okazują się niecodzienne sposoby: wiele par decyduje się na ślub w ciągu tygodnia lub w niedzielę. W tej sytuacji warto odejść od stereotypowych zasad – takie wesele z pewnością będzie niekonwencjonalne i przejdzie do historii!

Nie wińcie nieobecnych!

Nawet jeśli macie już nowy termin wesela, musicie się liczyć z mniejszą liczbą gości. Wiele osób rezygnuje z tej – trzeba przyznać – nietypowej uroczystości, jaką jest ślub i wesele w czasie pandemii. Nie dziwcie się im – oni też mają w domu bliskich, kochanych ludzi, których nie chcą narażać. W normalnych warunkach zapewne zdecydowaliby inaczej. Odpowiedzialność to zacna cecha, a te czasy jej wymagają.  Tym bardziej doceńcie tych, którzy przyjdą świętować wasze szczęście, bez względu na wszystko. 

… i w urzędzie nas nie będzie?

Urzędy jako instytucje zacne, poważne i dostojne, które nawet podczas zarazy „jakoś” funkcjonować muszą, bardzo nie lubią pozbawionych ładu, nieproszonych gości, a Covid-19 na ślubie zdecydowanie do nich należy. Wy też nie chcecie takiego „gościa”, dlatego z ulgą powitacie wytyczne, które w obawie o pandemię wprowadza Urząd Stanu Cywilnego. Normy i obostrzenia dotyczą ślubu cywilnego w czasie pandemii: najczęściej ogranicza się uroczystość do 4 osób (młodych i świadków), rzadziej do 10 osób na sali. No cóż… zacznijcie tworzyć ranking top 10 członków rodziny.

Wesele w czasie pandemii – zasady

Jak działa wesele w czasie pandemii? I czy w ogóle działa? Okazuje się, że tak! Choć czeka was kilka drobnych zmian, z pewnością możecie liczyć na wspaniałe i udane wesele. Jak to zrobić? Oto krótki przewodnik na wesele 2020:

Dezynfekujcie, dezynfekujcie i jeszcze raz dezynfekujcie

To fakt: wesele w czasie pandemii to… najczystsze wesele pod słońcem! Obsługa ma bowiem za zadanie wdrażać takie czynności jak przecieranie klamek, nieustannie odkażanie łazienek i bezpieczne rozmieszczenie okryć w szatni. I choć brzmi to, jak z powieści sci-fi, to jednocześnie zdradza też waszą troskę o gości. Skoro wymogiem jest płyn do dezynfekcji, postawcie mini płyn odkażający przy każdym nakryciu. To prezent dla gości weselnych w sam raz na czas pandemii.

Ograniczcie liczbę zaproszonych gości

Prawdopodobnie wielu zrezygnuje, więc bądźcie na to gotowi. Pozostali chcą czuć się bezpiecznie, dlatego posadźcie ich w oddaleniu i nigdy naprzeciw siebie. Dobrym rozwiązaniem przy małej liczbie gości jest posadzenie ich przy pojedynczych stolikach, rodzinami – w ten sposób każdy  gość będzie przebywać w bezpiecznym (bo swoim) „środowisku”. 

Taniec na weselu a koronawirus…

Ten ciąg słów zmywa sen z powiek niejednej młodej pary. Na szczęście rozwiązań jest kilka. Wiele osób po prostu wybiera skromną, romantyczną uroczystość bez tańców, ale przy muzyce. Jeśli taniec na weselu jest dla was ważny, to też da się zorganizować. Młoda para oraz małżeństwa czy wspólnie mieszkające pary mogą swobodnie pląsać ze sobą. Pomocnikiem może się okazać też… wodzirej! Ustawi gości pojedynczo, w bezpiecznej odległości, po czym pokaże zmyślny układ taneczny i nauczy go całą salę. Uwaga! To może być jedyny moment w dziejach, gdy cała rodzina zgodnie odtańczy makarenę lub skoczny kawałek country! 

Po prostu: nie przejmujcie się!

Obsługa wesela też wie, że na świecie panuje koronawirus… jest przeszkolona, aby w czasie wesela czuwać, pilnować, interweniować, odkażać, a nawet… wpuszczać gości pojedynczo do toalety. Dobra organizacja to klucz do udanego wesela. Dzięki niej wesele w dobie pandemii, taniec w czasie koronawirusa i ślub po nowemu okażą się naprawdę udane!

OD REDAKCJI:

Wiemy, że organizacja jednego z najważniejszych dni w waszym życiu – a dokładnie wesela w czasie pandemii – jest ogromnym przeżyciem. Nawet bez Covid-19 ślub budzi emocje i stres, a co dopiero w czasie zarazy… jednak pamiętajcie, że na pewne rzeczy po prostu nie macie wpływu, więc nie ma co się zadręczać. Najważniejsza jest miłość, więc weźcie głęboki, oczyszczający oddech, przytulcie się i płyńcie z prądem życia, Pozwólcie, żeby to doświadczenie wpłynęło pozytywnie na wasze relacje i miłość, wzmocniło ją i zbliżyło was jeszcze bardziej. To prawda, że co nas nie zabije, to nas wzmocni. Życzymy wytrwałości i miłości, także w czasach zarazy.

Kochajcie, a reszta się ułoży!
Gazeta Weselna

Autor

Filolog polski z norweskimi zapędami. Miłośniczka list i tabel (zupełnie jak nie humanistka), a także literatury i dobrego kina. Pasjonatka fitness. Zbiera książki. Zbiera winyle. One też zbierają: kurz. Chyba melomanka. Bywa, że megalomanka. A może po prostu tylko Anka… ale z iskrą.

Skomentuj